Přes 200 km pěšky po Čechách – díl 1

14.05.2024

Vyrazila jsem s kamarádkou na Husovu cestu. Je to poutní trasa, která vede po stopách Jana Husa při jeho cestě do Kostnice. Šly jsme pěšky z Prahy k německým hranicím. Poznat kus české přírody i historie, a také kus sebe sama. 

K prvnímu vyšlápnutí nás inspirovala má loňská pouť do španělského Santiaga de Compostela. Ukázala, že ujít pár set kilometrů není zdaleka tak těžké, jak se na první pohled zdá, a že stačí jen poprvé vykročit. A proč cestovat tak daleko, když je u nás tak krásně J

Proč to lidi dělají?

Lidé se na dlouhé pochody vydávají z různých důvodů:

  • Někoho láká pohyb a chce vyzkoušet své fyzické limity.
  • Někdo chce utéct od složitosti každodenního života a strávit čas v přírodě mimo dosah digitálních technologií.
  • Jiní se ocitli na životní křižovatce a chtějí si v klidu promyslet své další směřování.
  • Další už mají nějakou pouť za sebou a vědí, jak je to návykové 😊

My jsme se rozhodly pro cestu nalehko (tzn. bez spacáku a dalších potřeb pro nocování venku) a sbalily jen pár kousků oblečení, pláštěnky a minimální zásobu jídla pro krizové chvíle. Naše batohy i s pitím na celý den vážily mezi 8-9 kg.

Každá cesta skrývá své výzvy

Největším oříškem se ukázalo být ubytování. Trasu jsme naplánovaly asi měsíc dopředu a začaly obvolávat možná místa pro přespání. Někde bylo příliš brzy a ještě neměli otevřeno pro letní provoz, jinde už měli plně obsazeno. A tak jsme smlouvaly, hodně smlouvaly 😀 Výsledkem bylo, že jsme spaly třeba na faře, na hradě nebo na zámku.

Cestou jsme se pak téměř všude setkaly s vřelým přijetím, ochotou a vstřícností. A o tom putování z velké části je: náhodná krátká setkání, milé rozhovory, nečekané a vtipné situace. Krize a jejich překonání. Poznání sebe sama i svého parťáka.

Co je Husova cesta

Husova cesta je součástí stezek Cesty reformace, které vyrostly v osmi zemích Evropy, aby připomínaly slavné evropské reformátory. Česko reprezentuje právě Jan Hus, který putoval v roce 1414 do Kostnice, aby tam před koncilem obhajoval své učení. Celá stezka měří 800 km, my jsme se rozhodly pro první etapu. Ta končí na německých hranicích a od pražské Betlémské kaple má asi 250 km (tady najdete popis trasy).

Víc o naší cestě si přečtete v dalších dílech. Odpovíme i na otázku, co poutník dělá celý den

Mohly by vás zajímat také postřehy z portugalské trasy do Santiaga: Jak se cestou neztratit nebo Nálada na cestě