Hrnek ze Sierra Nevady

16.08.2019


Moře v Andalusii umí být klidné a tiché. Když však zafouká Levante nebo Poniente (ano, Španělé mají vítr pojmenovaný podle toho, odkud fouká), zvednou se vlny a písek, může středoevropan na lenošení u vody rychle zapomenout. Když vám tak fouká už třetí čtvrtý den a na pláž se chodíte v mikině nanejvýš projít, nastal správný čas podívat se na Andalusii z jiné perspektivy.

Cestou z Almeríe směrem na sever se na úpatí Sierra Nevady nachází řada keramických dílen. Keramika se tu vyrábí odjakživa a je důležitým zdrojem obživy mnoha místních obyvatel. Přímo v provozu se můžete podívat, jak originální a ručně malovaná díla vznikají. Zvláštní místo v sortimentu každé výrobny tvoří panáček, jehož ruce propojuje duha a který je podle dávné báje ochráncem všech dobrých lidí. Pozor však, funguje pouze když je darovaný! 😊

Indalo - panáček přinášející štěstí
Indalo - panáček přinášející štěstí


Až se nabažíte té barevné krásy a vaše děti vytáhnou ruce z hrnčířské hlíny, je čas vydat se dál směrem k hřebenu horského masivu. Popisovat slovy působivost Sierra Nevady je marné, tu musíte zažít. Silnice je místy velmi úzká a když se potká třeba autobus s karavanem, couvá jeden z řidičů serpentinami tak dlouho, než najde místo dostatečně široké pro oba vozy. Cestující tají dech a zručného řidiče nakonec odmění hlasitým aplausem.

polopoušť Sierra Nevada na jihu Španělska
polopoušť Sierra Nevada na jihu Španělska

Po překonání hřebenu vede silnice dolů do města Guadix. Jeho zajímavostí jsou domky postavené přímo ve skále, ve kterých se doposud bydlí. Za symbolický poplatek vás jejich obyvatelé nechají nahlédnout dovnitř. Jak příjemné je skrýt se na chvíli před spalujícím slunkem! 

Jeskynní domy v městě Guadix
Jeskynní domy v městě Guadix

Možná v tuto chvíli zatoužíte vrátit se z horské polopouště zpět na zelené pobřeží. Cestou neváhejte zastavit na některé z vinic, kde kromě lahodného moku ochutnáte řadu místních specialit. A až se vrátíte domů do Čech, uvaříte si dobrou kávu nebo voňavý čaj, můžete nad hrnkem ze Sierra Nevady začít plánovat svoji další cestu.