Vodácké ahóóóój!
Na vodě jsem byla naposled během studia vysoké školy. Jak příjemné bylo zjištění, že v Českém Krumlově si člověk dneska půjčí loď snadno a rychleji, než se dokáže převléct do plavek.
V čem se Krumlov od zápisu na seznam památek UNESCO změnil nejvíc? V ulicích zní všechny jazyky světa, domorodce tu člověk potká jenom sem tam. Na rozdíl od jiných turistických destinací se tu však návštěvník cítí pořád volně, vstupenky do zámku a muzeí koupí přímo na pokladně i bez on-line rezervace půl roku předem. Žádné extra dlouhé fronty, turnikety, organizátoři v reflexních vestách...
Zpátky však k vodě. Jak zápis Krumlova do seznamu UNESCO ovlivňuje život českého vodáka? Snadná dostupnost lodí způsobená, řekla bych až "vodáckým průmyslem", odráží národnostní složení vodáků. A na vodě se přestalo zdravit! Zkuste na Japonce, Rusa či Itala zavolat "ahóóóój". Nechápavé výrazy, pohledy jinam, v lepším případě nesmělý úsměv.
Půjčovny lodí jsou výborně vybaveny letáky v cizích jazycích i anglicky hovořícím personálem, všechna čest! Jen si tak říkám, co naše kulturní dědictví obohatit o trošku etikety a naučit zahraniční vodáky pravý český vodácký pozdrav? Turisté jsou učenliví a kromě "děkuji" a "dobrý den" jedno české slovo navíc určitě zvládnou. Třeba je to pak na té vodě bude bavit ještě o trošku víc a domorodec se bude pořád cítit jako doma. 😊
Jak to máte se zdravením vy? Zdravíte prodavačku v krámě? Jsou to jen cizinci, kdo na vodě nezdraví? Jak navazujete kontakt s neznámým člověkem vy?