V tričku dobrovolníka

30.10.2019

Aroma kávy tvoří až 25 různých molekul. Na rozdíl od citrónu, jehož vůni vytváří jedna jediná molekula. Některé složky kávového aroma vyprchají během pár dnů, jiné se v kávě drží i několik týdnů. I tohle se člověk dozví na Pražském festivalu kávy. 

Letošní Prague Coffee Festival pro mě měl ještě jinou dimenzi: účastnila jsem se ho jako dobrovolník. Miluju kávu, a tak jsem oblékla triko s logem pořadatele a snažila se přispět k tomu, aby si i ostatní milovníci kávy ten den opravdu užili.

Vzpomenete si, kdy naposled jste místo kravaty oblékli tričko a pracovali jako dobrovolník? Možná jste uklidili kus lesa, postavili tábor pro děti nebo zajistili sportovní akci ... 

Kamarádka chodí číst seniorům. Povídá si s nimi a zajímá se o ně, když to nedělá jejich rodina. Odchází obohacená o inspirativní příběhy, za které "platí" pár hodinami svého času měsíčně. Sama má v životě pěkný kolotoč - rodinu, zaměstnání ... a přesto si dokáže ten čas ve svém diáři najít.

I když práce dobrovolníka nepřináší koruny do rodinné pokladny, dokáže obohatit a inspirovat jiným způsobem. Setkání s novými lidmi, legrace, odpočinek od kancelářské práce, dobrý pocit (ten hlavně).

Že to není nic pro vás? Co vám brání vystoupit z vašeho stereotypu a každodenního kolotoče? Nehodí se to, není čas, je to pod vaši úroveň...?

Káva potřebuje 25 molekul, aby lákavě voněla. Jaké molekuly potřebuje práce, aby voněla a nastartovala nás stejně tak jako dobrá káva?

Já jsem si festival kávy hodně užila a za sebe dávám dobrovolnictví zelenou! Těším se, kam se vydám v tričku dobrovolníka příště.