Temná strana lásky

23.08.2019

Příběh syrského chlapce od dětství na venkově přes studentská léta v Damašku až po jeho odchod do německého exilu. Nenechte se zmást slovem "láska" v názvu knihy, autor líčí detailně především tu její "temnou stranu". Dějem se prolíná nenávist dvou rodů a krevní msta je na denním pořádku. 

Příběh se odehrává v druhé polovině 20. století, kdy Sýrie a okolní státy procházejí obdobím pučů a převratů. Náš hrdina se v období studentských let aktivně zapojí do činnosti zakázané komunistické strany. V budoucnu ho to stojí několik pobytů ve vězeňských lágrech včetně těch nejtvrdších.

Po ukončení studií je "za trest" vyslán jako učitel na hranice s Palestinou, kde zažije válečné střety. Při životě ho drží láska k milované dívce - jak jinak než původem ze znepřáteleného rodu. Dopadnou jako Romeo a Julie? Nechte se překvapit a přečtěte si knihu z prostředí, které zůstává středoevropským čtenářům částečně zahalené tajemstvím.

Kniha má přes 300 kapitol, do nichž postavy přicházejí a odcházejí - některé se objeví opakovaně, jiné zazáří jen jednou. Spletitostí děje a množstvím postav kniha lehce připomíná Márquezových Sto roků samoty. I když je děj situován do minulého století, v příbězích zaznívají myšlenky aktuální i dnes. Někdy stačí přečíst pár stran a čtenář se přistihne, že se místo čtení ponořil do svých vlastních myšlenek.

Rafíq Šámí, nakladatelství Pavel Dobrovský - BETA, rok vydání 2012