Sašenka

04.11.2020

Velká říjnová socialistická revoluce vypukla ve skutečnosti 7. listopadu. Spustil ji výstřel z Aurory. V kulisách této revoluce a přerodu Ruska v Sovětský Svaz se odehrává román Sašenka. Tip na tuto knihu jsem si záměrně nechala právě na tyto dny, na které připadá výročí Velkého října.     

Hlavní postavou románu je dívka z bohaté rodiny, která opovrhuje bohatstvím a věří ve vítězství socialistické revoluce v Rusku. Sašenka - neboli soudružka Polární liška - roznáší letáky, předává tajné vzkazy revolucionářů, pracuje jako oddaná písařka pro Lenina. Pohrdá honosným životem, který žijí její rodiče, a s nadšením se vrhá do víru revoluce.

Její oddanost bolševikům ji přivádí do života budoucího manžela, podobně zapáleného do budování Sovětského svazu. Strana jim přiděluje luxusní byt v centru Moskvy, stýkají se s politickou špičkou, na jednom ze svých honosných večírků hostí osobně Stalina. Sašenka, stále plně oddaná myšlence socialistického státu, pracuje jako šéfredaktorka ženského časopisu a na svět přivádí své dvě děti.

Celý svět se jí převrátí naruby v okamžiku, kdy je její manžel zatčen. Ve zlé předtuše pošle obě děti v utajení do náhradních pěstounských rodin - v období Velkého teroru to byla jediná možnost, jak je zachránit před týráním v sirotčinci, do kterého byly odkládány děti vlastizrádců. Krátce poté se do vězení dostává i Sašenka, kde podstupuje mučení. Cílem je dostat z ní přiznání ke smyšleným zločinům, kterých se nikdy nedopustila. Rozsudky smrti podepisuje osobně Stalin.

Třetí část knihy nás přenáší do devadesátých let dvacátého století. Bohatý ruský oligarcha žijící v Londýně si najímá studentku historie, aby pátrala po jeho rodině pocházející z Ruska. Podaří se jí v archívech tajné policie najít nitky k rodinným kořenům a nalézt rozdělené sourozence?

Autor knihy je britský historik a spisovatel, kterého k jeho zájmu o Rusko a jeho dějiny přivedl osud vlastních předků, kteří z Ruska před sto lety uprchli. Jako zahraniční dopisovatel byl svědkem rozpadu Sovětského svazu, jako historik bádal v archivech. Zde načerpané informace a příběhy pak zpracoval v několika knihách, jednou z nich je román Sašenka.

Je nepředstavitelné, k jakým činům dokáže fanatismus člověka přivést - ať už jde o stalinismus, nacismus nebo jiné formy tyranie. I uprostřed teroru však lidé prožívají emoce, přichází jim do života láska, rodí se děti. V knize Sašenka dostane čtenář hojnou dávku od všeho.

Kniha je poutavá a já se chystám vyhledat další díla tohoto autora.

Napsal Simon Montefiore, vydalo nakladatelství BB/art v roce 2009