Káva pro lidi a pro žížaly
Sypala jsem lógr z kafé ke kytkám. Prý to láká žížaly, které pak nakypří půdu (za nás) a kytky hezky rostou. Hortenzie jsou díky němu modřejší. Lógr z kafé je už dnes pro mě hnojivo, ještě nedávno však patřil do odpadu.
Ke změně mě přivedlo neustálé dilema, zda můžu kávovou sedlinu lít do dřezu, nebo ne. Doma mě učili, že v žádném případě, ucpaly by se trubky. Takže do koše?
Na loňském Prague Coffee Festivalu se o kávové sedlině diskutovalo na jedné z besed. Kavárny jí "vyrobí" nepoměrně víc než domácnosti (i když v ní žijí velcí fanoušci kávy 😊), takže diskuze právě na tomto festivalu dávala hodně velký smysl. A tam jsem se inspirovala a jednou provždy rozsekla své dilema dřez versus odpadkový koš. Odpad z kávy patří do kompostu nebo ke kytkám.
A tak se těším, až zase přijde léto, a naše zahrada rozkvete těmi nejmodřejšími hortenziemi a žížaly budou číle kypřit za nás!
Jak s kávovou sedlinou zacházíte vy? Jste ochotní udělat ten pohyb navíc a zbytky kávy nasměrovat do kompostu, nebo je tak snadné šupnout je do odpadu?
Jak to děláte doma a jak v práci? Množství kávové sedliny produkované v kancelářích nadnárodních korporací určitě statečně konkuruje těm nejfrekventovanějším kavárnám. Jaké řešení se hodí pro firmy, kde se denně vyrobí tisíce šálků kávy? Třídíme papír a plasty, a co zbytky kávy?